Vojenské stany
Úvodem - Co je vlastně stan? Improvizovaný přístřešek, který využívali k přečkání nepříznivého počasí již naši pra pra pra předkové.
V pradávných dobách stačilo trochu slámy, pár klacků, trochu trávy a – voalá primitivní přístřešek byl hotov.
Později, když se pralidé naučili opracovávat kůži, žíně a další materiály, mohli vzniknout první obytné stany – například severoameričtí
indiáni si stavěli tzv. týpí, která umožňovala i rozdělání ohně uvnitř stanu.
Dále jsou známé např. mongolské jurty, šeltry, obytné stany nomádských kočovných národů a mnoho dalších typů zevšech koutů Země.
Od pradávna si lidé a různé kultůry přivlastňovali půdu a při svých nájezdech a válečných taženích využívali stanová města .
V dobách kdy, táhli napříč světem Mongolové, Turci, Osmani, Číňané, Vikingové, nebo Španělé, kolonizovali, drancovali a podmaňovali si zem,
vždy potřebovali složit hlavu ke spánku, ukrýt se před chladem, horkem, deštěm nebo sněhem.
Díky možnosti přístřešek sbalit, převést a opět v poměrně krátkém čase opět postavit na jiném místě, byla tato možnost „bydlení“ ideálním řešením pro obrovské hordy vojáků.
V současné době existuje mnoho spolků, klubů a sdružení, kteří se zabývají historií válek.
Právě oni dodnes organizují historické bitvy a stavějí stanová města pro vojsko. Díky těmto milovníkům historie se dodnes můžeme setkat se středověkými,
gotickými nebo římskými typy stanů. Vojenské stany můžeme vidět i při různých historických ukázkách z dob napoleonských válek nebo 30ti leté války.
Neméně oblíbené jsou i historické bitvy z dob 1. a 2. světové války, kde se taktéž staví při ukázkách vojenské stany.
Vojenské stany se používají dodnes , i v současném moderním světě se staví provizorní přístřešky, jen už nejsou pouze plátěné, ale používají se moderní materiály s různým stupněm ochrany.
Vojenské stany (starší typy a modely, obvykle vyřazené a nahrazené modernějšími stanovými systémy) se objevují hojně i v civilním sektoru, kde se používají k různým událostem
( oslavy, svatby, předváděcí akce, apod.) Hojně se využívají na letních dětských táborech, airsoftových akcích, terénních závodech různého typu, firemních akcích v přírodě, atd.
Armáda České republiky v posledních letech využívá na misích a záchranných operacích moderní stanové modulární systémy. Stany mají obvykle vlastní kompresor,
díky kterému je možné během několika minut stan připravit k použití. Stan může být doplněn dalším příslušenstvím, jako je osvětlení, vložka, sluneční clona topení nebo elektroinstalace.
Více stanů je možné k sobě připojit bočním vchodem a zvětšit tak kapacitu osob nebo ložnou plochu pro materiál.
Armáda využívá i velkokapacitní haly, do kterých může pohodlně vjet i velká vojenská technika. Haly lze vybavit i tepelným agregátem a tudíž je možné je využívat dlouhodobě i v zimním období.
Dalším moderním prostředkem jsou například dekontaminační stany, používané zejména v případě hrozby nebo vypuknutí chemické či jiné havárie. V takových případech je možné bleskově postavit a
dekontaminovat větší počet osob v postižených oblastech.
Novodobé stany se vyrábějí z moderních materiálů, které se vyznačují vysokou odolností proti oděru a povětrnostním vlivů, jsou ohnivzdorné a odolné vůči slunečnímu záření.